
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat că Moscova este pregătită să reia negocierile de pace cu Ucraina, de la punctul în care acestea au fost întrerupte.
„Suntem gata să discutăm cu Kievul, așa cum am făcut întotdeauna”, a declarat Lavrov.
Potrivit acestuia, aproape un an în urmă, în cadrul întrevederii dintre Vladimir Putin și Donald Trump de la Alaska, au fost discutate parametrii unei reglementări politice și diplomatice, citează presa rusă.
Amintim că negocierile directe dintre Rusia și Ucraina au fost reluate în primăvara anului 2025, după o lungă pauză în contextul invaziei la scară largă din Ucraina.
Ulterior, trei runde de negocieri au avut loc la Istanbul, pe 16 mai, 2 iunie și 23 iulie. În cadrul acestora, ambele părți au convenit asupra mai multor schimburi de prizonieri, precum și asupra returnării corpurilor persoanelor decedate.
Totodată, Statele Unite au devenit principalii mediatori în conflictul dintre Rusia și Ucraina, iar în noiembrie 2025 au lansat un plan de pace format din 20 de puncte. Cu toate acestea, procesul de mediere a fost întrerupt odată cu escaladarea luptelor din Orientul Mijlociu.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Moscova întinde mâna Kievului? Lavrov anunță că rușii sunt pregătiți pentru noi negocieri apare prima dată în Realitatea.md.