
O femeie de 26 de ani și a doi bărbați de 37 și 44 de ani, sunt bănuiți de escrocherie. Ei ar fi sunat la un magazin de produse electronice, prezentându-se în mod fraudulos drept o altă persoană.
Suspecții ar fi folosit datele de identitate ale unui cetățean care și-a declarat actele pierdute. Aceștia voiau să achiziționeze mai multe dispozitive electronice.
Prin această schemă, agentului economic i-a fost cauzat un prejudiciu de peste 20.000 de lei, anunță oamenii legii. Polițiștii au identificat suspecții, iar bunurile obținute prin fraudă au fost depistate și ridicate.
În cadrul perchezițiilor, au fost descoperite o armă pneumatică fără acte de proveniență și mai multe documente care aparțin altor persoane. Cei trei indivizi sunt cercetați penal pentru escrocherie și riscă până la cinci ani de pușcărie
Articolul VIDEO Trei indivizi ar fi cumpărat telefoane, folosind identitate străină. Ce a găsit Poliția în timpul perchezițiilor apare prima dată în Realitatea.md.