Sari la conținut
Prima pagină » Escrocheriile telefonice fac victime în continuare: prejudicii de peste un milion de lei

Escrocheriile telefonice fac victime în continuare: prejudicii de peste un milion de lei

Escrocheriile telefonice continuă să facă victime. Potrivit Poliției, șapte cazuri de fraudă au fost raportate în ultimele 48 de ore, iar prejudiciul total cauzat depășește un milion de lei.

Oamenii legii precizează că prejudiciul total cauzat de aceste infracțiuni depășește un milion de lei.

Totodată, datorită vigilenței cetățenilor și intervenției prompte a autorităților, 440 de tentative de escrocherie au fost dejucate, fiind prevenite astfel pierderi financiare considerabile.

În acest context, Poliția îndeamnă cetățenii să nu transmită bani sau bunuri persoanelor necunoscute, să verifice orice solicitare suspectă contactând direct banca sau Poliția și să nu divulge date personale în urma apelurilor telefonice neverificate.

Oamenii legii reamintesc că nicio instituție bancară și nicio autoritate publică nu solicită date personale prin telefon. În cazul primirii unui astfel de apel, cetățenii sunt îndemnați să încheie imediat convorbirea și să sesizeze Poliția.

Autoritățile subliniază că o simplă verificare poate preveni pierderea economiilor și îi îndeamnă pe oameni să rămână vigilenți în fața tentativelor de fraudă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Escrocheriile telefonice fac victime în continuare: prejudicii de peste un milion de lei apare prima dată în Realitatea.md.