
Barajul lacului Taraclia, aflat într-o stare avansată de degradare, a intrat în reparație. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a anunțat că lucrările de reabilitare au început și se vor desfășura pe parcursul următorilor doi ani.
„În acest moment, așa arată un baraj al unui lac de importanță națională. Este inadmisibil și foarte urât. De aceea începem lucrările de reparație”, a afirmat ministrul.
Potrivit lui Hajder, proiectul prevede reabilitarea plăcilor de beton ale barajului și are o valoare estimată la aproximativ 20 de milioane de lei.
Ministrul a explicat că intervențiile sunt necesare pentru a permite majorarea nivelului apei din lac în condiții de siguranță. Totodată, lucrările sunt importante deoarece pe corpul barajului trece un drum național.
„Acest baraj este nevoie de a fi reparat pentru a ne permite să creștem nivelul din lac, fără a pune în pericol de inundație cetățenii”, a precizat Gheorghe Hajder.
Potrivit Ministerului Mediului, investiția face parte din planul de consolidare a lacurilor de importanță națională și de sporire a măsurilor de protecție împotriva inundațiilor.
[bzplayer mp4=”https://cloud.realitatea.group/video/realitatea.md/Hajder-Botna.mp4″ muted=”false” thumbnails=”true”]
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul „Este inadmisibil și foarte urât”. Ministrul Mediului anunță lucrări ample la barajul lacului Taraclia apare prima dată în Realitatea.md.