
Prim-ministrul Alexandru Munteanu efectuează în perioada 24–26 iunie 2026 o vizită de lucru la Gdańsk, Polonia, unde participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei (URC2026).
Șeful Guvernului va lua parte la deschiderea conferinței și la sesiunea plenară dedicată sprijinirii Ucrainei și planurilor de reconstrucție post-conflict.
În marja evenimentului, premierul are programate întrevederi bilaterale cu mai mulți oficiali europeni, printre care prim-miniștrii Poloniei, Donald Tusk, Albaniei, Edi Rama, Estoniei, Kristen Michal, precum și cu prim-ministrul Ucrainei, Yulia Svyrydenko. De asemenea, este prevăzută o discuție cu președinta BERD, Odile Renaud-Basso.
„Vizita reconfirmă angajamentul Republicii Moldova de a fi parte a eforturilor internaționale de susținere a Ucrainei, de consolidare a păcii și securității regionale, precum și de aprofundare a dialogului cu partenerii europeni”, menționează reprezentanții Guvernului.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Premierul Alexandru Munteanu merge în Polonia: Va participa la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei apare prima dată în Realitatea.md.