Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat, vineri, în Luxemburg, acordul tripartit privind stocarea energiei, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Potrivit oficialului, acordul, care va fi aplicat în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea capacităților de stocare a energiei la nivel european, pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile și pentru reducerea prețurilor la energie.
Prima pagină » România a semnat acordul privind stocarea energiei. Cristian Bușoi: „Sunt necesare capacități de aproximativ 200 GW până în 2030”
România a semnat acordul privind stocarea energiei. Cristian Bușoi: „Sunt necesare capacități de aproximativ 200 GW până în 2030”
- de support
