Medicii rezidenţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa acuză că sunt obligaţi să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii dintre ei vorbesc despre un “şantaj” al profesorilor universitari, care îi ameninţă că nu vor lua examenul de specialitate. De cealaltă parte, conducerea spitalului respinge acuzaţiile de presiune sau exploatare, explicând că voluntariatul reprezintă o opţiune personală, care nu înlocuieşte şi nu va înlocui niciodată activitatea normată şi remunerată conform legii şi că ”stagiile de voluntariat opţionale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită şi o acumulare rapidă de experienţă practică”.
Prima pagină » Scandal la Spitalul Județean Constanța: Medicii rezidenţi acuză că sunt obligaţi să facă voluntariat pentru gărzi. Reacția conducerii
Scandal la Spitalul Județean Constanța: Medicii rezidenţi acuză că sunt obligaţi să facă voluntariat pentru gărzi. Reacția conducerii
- de support
