
Un doctor nu ar fi internat victima unui accident în secția de reanimare, deoarece ar fi considerat că simptomele pacientului sunt cauzate de intoxicația cu alcool. Este vorba despre un reanimatolog-anesteziolog de la Comrat, acuzat de malpraxis.
Doctorul a ajuns pe banca acuzaților. Potrivit procurorilor, cetățeanul de 47 de ani a fost adus la instituția medicală pe 19 ianuarie, cu mai multe traumatisme severe. Deși avea leziuni grave, inclusiv fracturi, hemoragii interne și alte răni care îi puneau viața în pericol, medicul ar fi apreciat insuficient gravitatea stării lui.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Conform acuzației, doctorul nu a asigurat monitorizarea continuă și nu a inițiat la timp măsurile de diagnostic și tratament necesare. De asemenea, el nu ar fi completat corespunzător documentația medicală, fără a reflecta complet starea pacientului și măsurile întreprinse.
Expertizele medico-legale au arătat că pacientul suferea de traumatisme severe, iar starea de ebrietate nu justifica diminuarea atenției medicale. Decesul persoanei survenit în dimineața zilei de 20 ianuarie 2025. Specialiștii afirmă că el putea fi salvat, dacă i se acorda ajutor medical la timp.
Articolul Victima unui accident nu a primit ajutor și a murit, pentru că medicul ar fi crezut că s-a intoxicat cu alcool apare prima dată în Realitatea.md.