
La Bruxelles a fost lansată Platforma Agendei de Conectivitate, alături de primul dialog regional dedicat coridoarelor de transport Europa–Asia, o inițiativă care vizează consolidarea legăturilor în domeniul transporturilor, comerțului, energiei și digitalizării de-a lungul Coridorului Transcaspic, ce conectează Europa de Asia Centrală prin Caucazul de Sud.
Inițiativa a fost anunțată de comisarul european pentru extindere, Marta Kos, în cadrul conferinței de lansare a platformei, eveniment în care a fost subliniat obiectivul de întărire a cooperării regionale și a infrastructurii de conectivitate.
Republica Moldova participă la acest format prin intermediul viceprim-ministrului Vladimir Bolea, alături de state din regiune și instituții financiare internaționale, în cadrul discuțiilor privind dezvoltarea conectivității și integrarea rețelelor de transport la nivel regional.
În cadrul panelului „Perspectivele viitoare ale Coridorului de Transport Transcaspic în regiunea Mării Negre și a Caucazului de Sud”, discuțiile s-au concentrat pe orizontul anului 2030 și pe condițiile necesare pentru ca aceste coridoare să devină mai rapide, mai coerente și mai integrate.
În acest context, viceprim-ministrul Vladimir Bolea a prezentat direcția Republicii Moldova privind consolidarea conectivității cu Uniunea Europeană și spațiul extins al Mării Negre, prin liberalizarea transportului și dezvoltarea principalelor rute de conectare pe toate modurile de transport.
Aceste direcții includ dezvoltarea unei căi ferate electrificate, a unei autostrăzi și a unei centuri de ocolire, precum și valorificarea la capacitate maximă a infrastructurii portuare și crearea unor huburi logistice pentru preluarea mărfurilor.
În cadrul discuțiilor, atenția participanților s-a concentrat pe cooperarea dintre Republica Moldova și Ucraina în procesul de integrare în rețeaua transeuropeană de transport (TEN-T), dar și pe progresele și blocajele care influențează funcționarea coridoarelor regionale.
Viceprim-ministrul Vladimir Bolea a făcut referire la proiectele aflate în derulare, inclusiv modernizarea punctelor de trecere a frontierei și studiile pentru conexiuni strategice precum Ungheni–Chișinău–Odesa, proiecte cu impact direct asupra timpilor de transport și capacității logistice.
Totodată, a fost reafirmată direcția Republicii Moldova de consolidare a rolului său de hub logistic regional între Uniunea Europeană, Ucraina și regiunea extinsă a Caucazului și Asiei Centrale.
La finalul reuniunii, Republica Moldova, Comisia Europeană și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare au semnat o Declarație de intenție prin care Uniunea Europeană își exprimă disponibilitatea de a sprijini modernizarea coridoarelor rutiere de importanță strategică, parte a rețelei transeuropene de transport (TEN-T), precum și reformarea sectorului drumurilor.
Proiectul va susține în mod specific elaborarea unui Masterplan pentru sectorul drumurilor, inclusiv o Strategie de finanțare a drumurilor, implementarea unui Contract multianual care să asigure stabilitatea finanțării pe termen lung a Administrației Naționale a Drumurilor, pregătirea unui Plan de acțiuni privind guvernanța corporativă și acordarea unui sprijin extins pentru implementarea Strategiei de e-mobilitate.
În același cadru, Republica Moldova, Comisia Europeană și Banca Europeană de Investiții au consemnat lansarea etapei de pregătire pentru studiul de fezabilitate privind dezvoltarea unei căi ferate electrificate cu ecartament european pe traseul Ungheni–Chișinău.
În acest sens, a fost discutată posibilitatea acordării unui sprijin consultativ prin Facilitatea EPIC, instrument al Uniunii Europene creat pentru sprijinirea proiectelor de infrastructură care contribuie la consolidarea conectivității regionale.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Platforma Agendei de Conectivitate și dialogul Europa-Asia, lansate la Bruxelles apare prima dată în Realitatea.md.