Sari la conținut
Prima pagină » Sandu, despre proiectul unirii: Ca și cum eu m-aș duce la Parlament și aș propune ca Franța să devină parte a Moldovei

Sandu, despre proiectul unirii: Ca și cum eu m-aș duce la Parlament și aș propune ca Franța să devină parte a Moldovei

Maia Sandu susține că proiectul unirii, trecut de camera deputaților în România, este unul care să discrediteze ideea. Președinta a declarat în cadrul emisiunii „In Profunzime” de la ProTV că prevederea a fost propusă „de un agent al Moldovei”.

Conform șefei statului, unirea trebuie făcută în alt mod, iar autoritățile, politicienii și populația înțeleg acest lucru. În același timp, șefa statului consideră că propaganda rusă vrea să influențeze viziunea cetățenilor despre unire.

„Nu este aprobare finală și, în general, nu cred că trebuie să discutăm acest document, pentru că e un document care a fost propus de un agent al Moscovei. Scopul acestei acțiuni este să discrediteze ideea unirii. Asta e ca și cum eu m-aș duce mâine la Parlament cu o inițiativă legislativă în care aș scrie că vrem ca Franța să devină partea Republicii Moldova. Nu așa se face unirea. Noi cu toți înțelegem foarte bine”, afirmă președinta.

În același timp, președinta a menționat că Moldova colaborează cu România pentru implementarea mai multor proiecte în domeniul energetic, cel al infrastructurii, dar și economiei.

Articolul Sandu, despre proiectul unirii: Ca și cum eu m-aș duce la Parlament și aș propune ca Franța să devină parte a Moldovei apare prima dată în Realitatea.md.