Sari la conținut
Prima pagină » Maia Sandu, întrevedere cu reprezentanții OSCE: Au discutat despre drepturile minorităților și situația din Găgăuzia

Maia Sandu, întrevedere cu reprezentanții OSCE: Au discutat despre drepturile minorităților și situația din Găgăuzia

Președinta Maia Sandu a avut astăzi o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită în Republica Moldova. Discuțiile s-au concentrat pe protecția drepturilor persoanelor care aparțin diferitelor grupuri etnice și pe consolidarea coeziunii sociale. Șefa statului a declarat că parcursul european al Republicii Moldova reprezintă cea mai bună garanție pentru respectarea drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de etnie sau limbă.

Șefa statului a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Oficialii au discutat și despresituația din autonomia găgăuză. Președinta a subliniat importanța organizării unor alegeri libere și corecte în regiune și necesitatea unui spațiu informațional echilibrat. Totodată, ea a menționat că reforma administrației publice locale nu va afecta statutul special al Găgăuziei, garantat de Constituție.

 

„De asemenea, Președinta a menționat că specificul raionului Taraclia va fi respectat. În încheiere, interlocutorii au reafirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale”, menționează Președinția.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

 

Articolul Maia Sandu, întrevedere cu reprezentanții OSCE: Au discutat despre drepturile minorităților și situația din Găgăuzia apare prima dată în Realitatea.md.