
Comisara europeană pentru Mediu, Reziliență în Domeniul Apei și Economie Circulară Competitivă, Jessika Roswall, va efectua prima sa vizită oficială în Republica Moldova în perioada 29–30 iunie.
Pe durata vizitei, oficialul european va avea întrevederi cu președinta Maia Sandu, membri ai Guvernului, dar și cu reprezentanți ai organizațiilor de mediu, tineri și femei lidere. Discuțiile vor viza protecția mediului, gestionarea durabilă a resurselor de apă și parcursul european al Republicii Moldova.
În prima zi, Jessika Roswall va participa la „Green Finance and Investment Forum Moldova 2026”, un eveniment dedicat tranziției către o economie verde și utilizării eficiente a resurselor. Ulterior, la ora 14:30, va susține o conferință de presă comună cu ministrul Mediului, Gheorghe Hajder.
În a doua zi a vizitei, comisara europeană va merge în localitatea Căpriana, unde va vizita stația de epurare a apelor uzate, noua rețea de canalizare, precum și Mănăstirea Căpriana, conectată la această infrastructură.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Comisara europeană Jessika Roswall vine la Chișinău: Discuții despre mediu și parcursul european al Republicii Moldova apare prima dată în Realitatea.md.