Sari la conținut
Prima pagină » Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea

Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea

Echipamentele militare și alte bunuri din dotarea Forțelor Armate care nu mai sunt necesare pentru apărarea națională vor putea fi scoase din uz și vândute. Parlamentul a adoptat un proiect de lege care stabilește cum vor fi identificate și valorificate aceste bunuri.

Documentul, elaborat de Ministerul Apărării, introduce reguli clare privind gestionarea activelor militare care nu mai pot fi folosite. Este vorba despre armament, tehnică militară și alte bunuri care și-au pierdut utilitatea pentru apărarea țării.

Potrivit noii legi, bunurile declarate drept excedent vor putea fi vândute prin licitații organizate de autorități. În anumite cazuri, acestea vor putea fi transmise și prin donație, schimb sau date în locațiune.

Autoritățile dau asigurări că toate aceste operațiuni vor avea loc cu respectarea intereselor de securitate națională, a angajamentelor internaționale ale Republicii Moldova și a legislației privind comerțul cu mărfuri strategice.

Prin această lege sunt introduse și două noțiuni noi: „active cu destinație militară”, care se referă la bunurile folosite de Armată pentru îndeplinirea misiunilor sale, și „excedent neutilizat”, adică echipamentele și bunurile care nu mai sunt necesare sau nu mai pot fi folosite pentru apărarea națională.

În termen de trei luni de la intrarea în vigoare a legii, Guvernul va crea o comisie care va decide ce bunuri pot fi valorificate și va aproba regulamentul de funcționare al acesteia.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Echipamentele militare care nu mai sunt folosite vor putea fi vândute. Parlamentul a adoptat legea apare prima dată în Realitatea.md.